Na úvod

20. dubna 2017 v 22:09 | Veronika S. |  Tipy na vhodné internetové stránky

Milí čtenáři :-),

vítejte na mém blogu, který by měl sloužit nejen studentům, ale i pedagogům či ostatním čtenářům, kteří mají zájem o český jazyk a literaturu.
Každý z nás se občas dostane do situace, kdy si není zcela jistý, jestli dané slovo píše správně.
V následujícím článku se zaměřím na důvěryhodné zdroje, které vám pomohou zorientovat se v gramatice, literatuře, či slohu. Jaké internetové stránky můžete považovat za seriózní a nemusíte se bát chyb?
Na internetu takových webových stránek, blogů či článků najdeme spoustu, v textu se však budu věnovat pouze některým z nich.

Nejprve zabrousím do gramatiky. Pro kontrolu pravopisu doporučuji Internetovou jazykovou příručku (www.prirucka.ujc.cas.cz) , kterou spravuje Ústav pro jazyk český Akademie věd.
Pro žáky základních škol doporučuji internetovou stránku Umíme česky (www.umimecesky.cz), kde najdou cvičné diktáty, doplňovačky a hry. Učitel má možnost zaregistrovat zde celou svou třídu, aby mohli žáci procvičovat společně nebo si mezi sebou třeba i zasoutěžit.

Zajímavé informace pro studenty literatury nalezneme ve Slovníku české literatury (www.slovnikceskeliteratury.cz) , který však datuje období od roku 1945 do roku 2000. Vhodnějším zdrojem bude Čtenářský deník Českého rozhlasu http://www.rozhlas.cz/ctenarskydenik/dila/, který je, co se obsahu týče, rozsáhlejší. Najdeme zde mnohem více autorů a jejich děl.

Tipy a návody do hodin slohové a komunikační výchovy můžeme čerpat z Metodického portálu pro učitele (http://clanky.rvp.cz/search/).

V oblasti mediální výchovy a rozvoje čtenářské gramotnosti bych ráda zmínila stránku Čtenářská gramotnost (http://www.ctenarska-gramotnost.cz). E-learningový kurz, kdy se z vás po registraci stane začínající redaktor fiktivního časopisu a vy musíte splnit všechny úkoly, které vám budou zadány.

Posledním okruhem je dramatická výchova. Je zcela na místě zmínit webové stránky https://www.youtube.com, kde nalezneme nespočet videí, písní, tanečních či divadelních vystoupení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama